Ali Kiba’s Alleged Side Chic Comes Clean About Their ‘Affair’

Ali Kiba’s Alleged Side Chic Comes Clean About Their ‘Affair’

111

Tanzania’s superstar Ali Kiba is back on the spotlight after his alleged side chic Loveness Malinzi  aka ‘Diva The Bawse’ spilled the tea about their relationship.

Rumours have been going around claiming that the clouds FM presenter, Diva, has been behind the exit of the two artist’s, Killy and Cheed, signed by Ali Kiba from the record label.

Diva took to her Instagram account to set the record straight.

According to the radio presenter, she has been lovers with Ali Kiba for a long time but they have managed to keep the relationship low-key all this time.

I am ready to become Ali Kiba's second wife, says Tanzanian media ...

“Me and Ally we came along way since his return in the music world and yes both as friends n lowkey lovers kwa muda mrefu saaaaaanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,” she wrote.

In the long post, she revealed that they had an on and off relationship and she eventually got tired. She then announced that she has broken up with him and has evidence daying back to February, after the drama.

“Hakuna ugomvi or anything I end up everything peacefully, jus a woman ameamua to ku move on na maisha yake n fade up with on and off, so sielewi why natukanwa matusi kibao, I always love and respect him and his talent but have a life to live si kupost kila siku mambo or kuwa a puppet hell no I refuse … I want peace thats all and I have it all,” she said.

Back in January, the beauty went on record saying she believes Ali Kiba is the best Artist in Tanzania.

”One and only Alikiba is the most talented artist in the nation, ana mwenbwe hatengenezi watu kumshangilia au watu wa kamera kumpokea akienda sehemu.  Anaishi maisha yake, sauti yake ipo ‘powerful’ akimalizia kuimba wimbo wake wa Mshumaa,’‘ alisema Diva.

Tanzania blogs had been awash with all manner of reports in the past few months concerning the Ali Kiba’s alleged troubled marriage with almost all stating that the two are no longer together.

AliKiba explains why his wife Amina Khalef is back in Kenya a year ...

They claimed that his Kenyan beau Amina walked out of the marriage and went back home because Ali Kiba became a serial cheat. These are claims that Ali Kiba shut down almost immediately.

Diva’s fresh claims have raised fans’ eyebrows yet again.

Read her full post below:

Me and Ally we came along way since his return in the music world and yes both as friends n lowkey lovers kwa muda mrefu saaaaaanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa .. i have evidence to Prove ndio @officialkilly_tz alikuwa ananiita mama na wengine wote ..since ninaona sasa story za ajabu zinazid maybe shuld be open so we end this drama ambayo mnatengeneza .. everyone huko tabata knows .. iv bin in tabata preny .. but with respect sijawahi ata onyesha anything … so this is more like drama za mahusiano and someone is truely hurt … sababu tu a woman make a decision to move on .. si sawa at all , everyone has a right to move on , and im sorry i hurt yo feelings but it is what it is … niliamua kuji distance kwa sababu zangu and take a break sababu zangu as well .. ndio maana huwa sifuti messages na evidence sababu ya vitu ka hizi .. by the way neither killy nor cheed is joining anywhere apo pia ntapaelezea ….by the way i end up kila kitu 16/2/2020 mwenyewe and i told Ali and i have evidence as well .. hakuna ugomvi or anything i end up everything peacefully, jus a woman ameamua to ku move on na maisha yake n fade up with on and off, so sielewi why natukanwa matusi kibao, i always love and respect him and his talent but have a life to live si kupost kila siku mambo or kuwa a puppet hell no i refuse … i want peace thats all and i have it all .. i just don’t like bully sababu no one knows anything zaid ya mimi na muhusika, so tuheshimiane … i respect him and wish him the best but nime move on na yeye pia na wengine naomba m move on .. vitu vinaisha maisha yanaendela no need ya drama or create vitu this is not healthy at all, everyone has a brand to protect, Sijalala, i did everything to protect him, nilisimama nae kwa everything nahisi yal need to put respect on my name ..hakuna mwanamke aliewahi simama nae vile , nimegombana na watu nimetukanwa or get all the bully for him, nahisi tema i deserve shukran sana maana mepambana kuliko mtu yoyote yule ..nimepitia mengi nyuma ya pazia but i was there for him, he was my ride or die ..but imetosha …naona sasa this is too much and sad part is … wanaofanya all this ni watu wanaojua a to z on what’s goin on .. si sawa!.

Source link