Ringtone Sends Odd Prayer for Ethic, Willy Paul and GengeTone Artists Singing...

Ringtone Sends Odd Prayer for Ethic, Willy Paul and GengeTone Artists Singing About sex

230

Image result for RINGTONE APOKO

Controversial gospel singer Ringtone aka Mr Apoko is at it again. This time round, he’s praying for Willy Paul, Ethic and Sailors Group for their hits ‘Chuchuma’ ‘Lamba Lolo’ and ‘Wamlambez’ respectively.

Taking to Instagram, Ringtone shared a video making a prayer request that all ladies who love willy Paul, Ethic and Sailors’ songs be punished accordingly.

“Naombea Ethic wanajifanya wao ndio wanajua kupiga rungu sana, naomba madada zao wapigwe marungu kabisa. Naombea Sailors, naombea dada zao na watu wao, walambwez na wanyonywez ndio waskie,” he said.

 

We all know Ringtone and Willy Paul haven’t been good friends at all. The post might be mostly aimed at him following his new banger.

Willy Paul recently released a song titled ‘Chuchuma’ which has elicited different reactions from netizens. The song, which loosely translates to “drop it”, has spurned a challenge dubbed #ChuchumaArtistChallenge. It was with this reason that Ringtone was attacked him for his ‘dirty’ song.

“Naombea Willy paul, ambaye anajifanya vile anajua kuchuchumaa, naombea wasichana wote ambaye anapenda kwa maisha yake, wachuchumaishwe hadi imuume, ndio wabadilishe content waimbe vitu ambazo zinajenga mtu,nchi na society,” he said. “ERJHSDDSVDSFV.”

Here were some reactions from Ringtone’s video:

mamakemso Aaiii babayo umekam sana 😂😂😂

tonny_ule_mmoja

Hiyo ni ujinga uko nayo boss unashughulika na hao watu wote ya nini mungu ndiye anafaa awajudge mwenyewe sio wewe, wewe shughulika na akina rose muhando

johntemailu

Nooooo we don’t pray negative issues to God… Thats why Jesus prayed and stayed “Father forgive them for they don’t know what they are doing”.

kemzbobosh

😂😂😂dada zao wapigwe rungu alafu unasema umeokoka🔥

the_main_moha

wooow so amazing how you know all songs of gengetone😂😂 si mungu ni mkubwa

daniela.danimark

Yaani Willy hatawahi ishi na amani juu ya Apoko😂

Source link